شانه

مشکلات شانه که ممکن است منجر به درد گردن شود:

برخلاف درد شانه که از گردن ناشی می‌شود، درد گردن به علت مشکلات شانه عمدتا مربوط به آسیب بافت نرم پس از جراحت یا ساییدگی است. یعنی شانه اغلب محل درد ناشی از دیگر نقاط بدن یا از فرسودگی کل بدن است. مسائل مربوط به قلب، ریه ها، اندام های شکمی یا طناب نخاعی هم ممکن است دلیل اصلی درد شانه و گاهی اوقات گردن باشند. به همین دلیل اگر گردن یا شانه تان درد می کند، باید آن را جدی بگیرید و در اسرع وقت با پزشک خود در میان بگذارید.

آنچه در ادامه می آید، فهرست کوتاهی از مشکلات شانه است که ممکن است علاوه بر درد شانه، باعث درد گردن هم بشوند.

– شکستگی ترقوه:

آیا تا به حال استخوان ترقوه تان شکسته است؟ این آسیب دیدگی در دوچرخه سواران حرفه‌ای بسیار رایج است و ریسک آن در سرعت بالا بیشتر هم می‌شود. درد گردن ناشی از ترقوه شکسته، احتمالا مربوط به بافت نرم است.

به ویژه پس از آسیب به ناحیه مورد نظر ممکن است بورسیت های شانه (Shoulder bursitis) باعث تورم، سفتی و درد بشوند. همانطور که در بالا اشاره شد نشانه هایی همچون اینها، بویژه در رابطه با بافت نرم آسیب دیده، بین شانه و گردن تفاوتی ندارند.

– کتف شکسته:

آسیب در کتف معمولا ناشی از ضربه شدید است.

 

– انقباض عضلاتی (Rotator cuff):

که عبارت است از آسیب های ماهیچه های گرداننده شانه مفصل شانه را احاطه کرده اند. این آسیب ممکن است به علت آسیب ناشی از ورزش های سرعتی یا استهلاک و فرسودگی در گذر زمان باشد. شاید موقع حرکت شانه درد را حس می کنید. اما در واقع بافت نرم گردن تان هم ممکن است آسیب دیده باشد.

در رابطه با آسیب های ماهیچه های گرداننده ی شانه، سندروم گیر افتادگی شانه هم به فشار تاندون های شانه بر زائده‌ی اخرمی اشاره دارد که تکه استخوانی روی کتف است که قسمتی از قفسه‌ای را شکل می‌دهد که استخوان بازو به زیر آن متصل است. عضلات و تاندون‌های ماهیچه های گرداننده‌ی شانه در این ناحیه‌ی زیر آکرومیالی هم قرار دارند. این فشردگی با تکرار حرکات بالاسری رخ می‌دهد ( برای مثال در ورزش های پرتابی یا شنا). شاید در اثر جراحت یا سقوط، ضعف در عضلات شانه و چیزهای دیگر هم رخ دهد.

– بافت نرم و حالت قرار گرفتن:

شرایط و آسیب هایی که در بالا عنوان شدند عمدتا بر بافت و ساختارهای سخت در مفاصل تمرکز داشتند. اما بافت نرم را هم نباید فراموش کنیم. بافت نرم می‌تواند تاثیر فراوانی بر درد و سطح عملکرد شما داشته باشد.

منظور از بافت نرم، عضلات، رابط ها، نیام‌ها (پوشش اطراف عضلات)، تاندون ها و غیره هستند. حتی این ساختارهای انعطاف پذیرتر ممکن است تنها دلیل برخی از دردهای ستون فقرات و شانه باشند. بعنوان مثال، اگر تا به حال تصادف با خودرو رتجربه کرده باشید، دردی که بعدا به سراغ‌تان می‌آید، خواه سردرد، درد گردن یا درد شانه، ممکن است فقط بخاطر آسیب به بافت نرم باشد. بسیاری از تصادف‌های کوچک خودرویی جزو این دسته هستند.

قبلا گفتیم که وقتی گردن یا شانه‌هایتان آسیب می‌بینند شاید بیش از یکی از اندام های بدن تحت تاثیر قرار بگیرند. وقتی گردن درد دارید، شاید متوجه شوید که عضلات شانه هایتان قدرت شان را از دست داده اند. این امر ممکن به نوبه‌ی خود ممکن است منجر به شانه درد یا مشکلاتی در کتف تان شود.

برعکس، اگر در مفصل اخرمی ترقوه ای شانه‌تان (که درست در قله شانه قرار دارد) درد داشته باشید، ممکن است در گردن تان هم دردی احساس کنید.

 

– آسیب شلاقی:

آسیب شلاقی را هم فراموش نکنید. شلاقی هم در کنار دیگر انواع ضربه یا جراحت در گردن، ممکن است منجر به کشیدگی و پیچ‌خوردگی عضلات شود. این نوع آسیب در نواحی مختلف فرقی ندارد. گردن؟ شانه؟ هر دوی این اندام ها در قبال آسیب شلاقی و دیگر آسیب‌های معمول آسیب‌پذیر هستند. پس به احتمال زیاد در هر دو ناحیه‌ی درد و گرفتگی احساس می کنید.

 

– حالت قرارگیری شانه:

در نهایت اینکه حالت قرار گرفتن شانه هم می‌تواند نقش مهمی در سلامت گردن ایفا کند. کسانی که همه‌ی روز پشت میز می‌نشینند، بیشتر مستعد ابتلا به خم شدن شانه‌ها و گوژپشتی هستند. این هم به نوبه‌ی خود ممکن است منجر به حالت سر جلو آمده بشود. در این حالت ممکن است شانه و گردن‌تان با هم تنش و ضعف عضلانی، ناتوانی و درد ایجاد کنند.

هیچ نظری وجود ندارد